S&P ul vlerėsimin pėr Serbinė
Agjencia e Vlerėsimit "Standard and Poor's" ka ulur rejtingun e Serbisė nė -BB.


S&P ka thėnė se Qeveria e re serbe ka dėshtuar tė miratojė masa tė shpejta qė do tė rivendosnin stabilitetin fiskal dhe do tė rrisnin besimin nė politikėn monetare.

Kjo pėrkeqėson presionet ekzistuese, si tė jashtme ashtu edhe tė brendshme, nė ekonominė serbe, thuhet nė komunikatėn e S&P.

E njėjta thekson se ndryshimi i Ligjit pėr Bankėn Popullore tė Serbisė do tė dobėsojė pavarėsinė e bankės qendrore dhe mund tė ēojė te politizimi i politikės monetare.

Ligji i miratuar tė shtunėn, krijon njė trup tė fuqishėm mbikėqyrės, tė emėruar nga Parlamenti, qė tė pėrfaqėsohet nė bordin ekzekutiv tė bankės, ndėrsa Kuvendit i jep pėrgjegjėsi pėr emėrimin e menaxhmentit kryesor.

Ndryshe, dinari i Serbisė ka rėnė nė nivelin rekord kundrejt euros.
comments powered by Disqus