17 orė agjėrim, triumfon nė 10.000 m
Atleti i Britanisė sė Madhe Mohammed Farah fitoi medaljen e Artė nė maratonėn e 10.000 metrave nė Londėr 2012.
Por ajo qė e bėn mė interesant lajmin ėshtė fakti se atleti me origjinė somaleze ėshtė praktikues i fesė islame dhe agjėrues gjatė muajit tė Ramazanit.

Edhe pse nė agjėrim prej gati 17 orėsh Mohammed Farah arriti tė triumfojė nė garė duke mos treguar aspak lodhje dhe duke qėnė nė formė tė mirė fizike dhe sportive pėrgjatė 10.000 metrave tė maratonės.

Mohammed Farah rrjedh nga njė familje emigrantėsh somalezė nė britaninė e Madhe dhe prej kohėsh ėshtė pjesė e Ekipit Olimpik britanik.
comments powered by Disqus